Styl angielski we wnętrzach - ponadczasowa elegancja

3.05.2022
Szyk, komfort i imponujące wzory. Styl angielski łączy gustowną elegancję z rodzinną atmosferą. Sprawdź, jak stworzyć to w swoim domu.
Skąd się wziął styl angielski?
Styl angielski ma swój początek w epoce wiktoriańskiej. Królowa Wielkiej Brytanii, Wiktoria rozpowszechniała dom i rodzinę jako główne wartości. W tych czasach salon nie był miejscem przyjęć, lecz przyjmował funkcję azylu dla domowników. Miejsca przyjaznego dla życia rodzinnego.
Stąd, w brytyjskim stylu widzimy przytulne aranżacje, długie zasłony i zapraszające poduszki, czy fotele. Przeważają naturalne materiały, często używa się drewna ze względu na jego solidność. Orientalne elementy nawiązują do kolonializmu i odkrywania odległych lądów. Elegancja przeplata się z wygodą i ciepłą atmosferą. Decydując się na niego, można iść w kilka stron - styl wiejski “cottage”, industrialny albo kolonialny.
Wnętrza w stylu angielskim - charakterystyka
Styl angielski definitywnie nie jest stylem dla minimalistów. Tutaj obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Stawiamy przede wszystkim na wzory. Od kwiatów - róże albo polne bukiety, po kraty i pasy. Obecne są też orientalne motywy. Na salonach króluje Paisley, obok pawich piór, perskich dywanów i chińskiej porcelany. W niektórych domach występują też motywy myśliwskie, albo rustykalne, z ptakami.
Sekretem idealnego angielskiego wystroju jest umiejętne łączenie wzorzystych elementów. Nie jest to jednak tak trudne jak się wydaje. Wystarczy, że wybrane przedmioty będą w podobnych barwach.
W stylu angielskim dominują pastele - stłumione beże, biele, róże, jasne zielenie, błękity i żółcienie. Przełamujemy je eleganckimi, ciemniejszymi kolorami. Głęboka czerwień, bordo, granat, butelkowa zieleń i śliwkowy fiolet.
Do tego dodajemy charakterystyczne fronty mebli przypominające gzymsy i sztukaterie. Zdobienia to również w tym przypadku must-have. Dekoracyjne gałki z porcelany lub mosiądzu albo metalowe rączki będą wisienką na torcie. Te elementy nadadzą każdemu wnętrzu brytyjskiej dostojności i przytulności.
Następny krok to finezyjne kształty, kabriolowe nóżki stolików, pikowanie na fotelach, kanapie i zagłówku łóżka. Wcześniej wspomniana sztukateria może być obecna na ścianach i suficie, a także na wyposażeniu, czy nawet dodatkach i akcesoriach.
Jak stworzyć w swoim mieszkaniu styl angielski przy małym nakładzie?
Chcesz wymienić kilka mebli w mieszkaniu, aby nadać mu trochę brytyjskiego szyku? Celuj w “ciężkie”, masywne modele. Idealne będą szafy z litego drewna, ciemne biurka i białe
komody, na których będziecie mogli umieścić rodzinne pamiątki i ramki ze zdjęciami.
Sofa typu Chesterfield to ikonowy przedstawiciel stylu angielskiego. Zawsze gustownie obita, w skórę albo miękką tkaninę. W tej drugiej opcji - wybieraj głębokie odcienie - fiolety, zielenie, granaty, a dla odważnych bordo.
Kanapie towarzyszą pufy i poduszki. Dużo poduszek. Koniecznie wzorzyste. Pamiętaj, że brytyjskie wnętrza uwielbiają naturalne tekstylia, łącząc je w czarujące zestawienia.
Możesz wybrać np. kwieciste poduszki i zasłony z bardziej geometrycznymi wzorami - albo na odwrót. Jeśli wolisz trochę więcej umiaru w tej kwestii, zdecyduj się na ten sam deseń na poduszki i firany. W obu opcjach nie zapomnij, że elementy muszą być utrzymane w podobnej kolorystyce. Najlepiej opartej na 2, czy 3 barwach.
Niesamowitego charakteru dodadzą akcesoria i ozdoby inspirowane orientalizmem. Waza stylizowana na chińską, drewniany parawan, dywan z perskimi zdobieniami. Zestaw je z romantycznymi lampami, angielski klimat gwarantowany.
Szukasz sposobu by urządzić królewskie wnętrze? Napisz do nas. Pomożemy Ci wybrać meble, dzięki którym poczujesz się jak w domu.